
Ukrainska barn behöver stöd och mentorer för att utveckla sina språkkunskaper och lära sig svenska under sommaren. En Svenskaklubb för barnen arrangeras av flerspråkiga handledare från Helsingfors stad och Föreningen Luckan rf.
Svenskaklubben träffas regelbundet på måndags- och fredagseftermiddagar under juli för att lära ut baskunskaper i svenska i en avslappnad stämning. Vi satsar på kreativt lärande och att lära sig språket med hjälp av roliga lekar, sång och pyssel. Träffarna kommer att hållas på LillaLuckan.
Idén för Svenskaklubben kom direkt från ukrainska föräldrar som deltog i ett samarbetsprojekt för ukrainska familjer mellan Helsingfors stads flerspråkiga handledare och Luckan. Projektet gick ut på att träffas och diskutera integration på svenska, studie- och hobbymöjligheter samt möjlighet för familjer att be om råd och knyta nya kontakter.
Vi söker också volontärer för att hjälpa med att dra lekar och diskutera med barnen på svenska. Materialet för aktiviteterna erbjuds av den flerspråkiga handledaren från Helsingfors stad som drar verksamheten. Det som behövs av volontärerna är viljan att stödja barnens språkutveckling, en positiv attityd och möjlighet att ställa upp minst en gång per vecka för att skapa en trygg miljö med bekanta vuxna för barnen. Baskunskaper i ryska eller erfarenhet av att leda barngrupper uppskattas, men är inte ett krav
Om du blev intresserad eller för mer information, ta gärna direkt kontakt med flerspråkig handledare Vera Lindén för mera information.
Svenska klubben träffas klockan 11-14 på 27.6, 1.7, 4, 8.7, 11.7 och 15.7. Om fortsättningen senare i juli informeras deltagarna direkt.
Telefonnummer: 040 865 2380 E-post:
