
5.11.2016 kl. 19.00 BakLuckan presenterar Svenska Natten med Frida Andersson & Fredrik Furu
På G-Live Lab, Georgsgatan 3
I Fredrik och Frida möts två finländska singer- & songwriters. Båda kommer ursprungligen från småstäder på den finländska landsbygden. Och båda lockades de av storstadsmiljöer. Deras vägar korsades i Stockholm, och ledde till ett konsertsamarbete.
Tillsammans bjuder Fredrik & Frida på en mångsidig konserthelhet.
K-18 evenemang, dörrana och baren öppnar kl. 18, scenen kl. 19. Konserten är ca 2 timmar lång inkl. paus
Biljetter: 20 € st.
Boka via e-post: , tel. 040 6601515
Och på http://www.glivelab.fi/ eller vid dörren. G live Lab, Georgsgatan 3, Helsingfors
Om musiken
Deras musik präglas av småstadsharmoni som möter storstadslängtan, denna storstads attraktionen förde både Frida och Fredrik över Finska viken till Stockholm. I storstadens vimmel hittade de varandra och har tillsammans utvecklat en konserthelhet.
Frida Andersson är en finlandssvensk artist från Ekenäs. Hon ville redan som barn bli sångerska. Andersson är också gitarrist, låtskrivare och ljudtekniker med en starkt meriterad musikhistoria.
Frida Andersson har gett ut tre album, två på engelska och den senaste Håll mig hårt. Hon har nyligen gjort duetterna Paradiset och Drömlänges med Bo Sundström (Bo Kaspers Orkester) och Nina Lassander. Hör henne på radio i Sverige och i Finland och i somras släppte hon singeln En Idiot.
Hon var Finlands Lucia år 2007.
Fredrik Furu är österbottningen med dom djupa tankarna och det sargade pophjärtat. Han är en urban vardagspoet och en hopplös, hoppfull romantiker.
Fredrik sammanfattade sitt första soloalbum Hollywoodhjärtan (2009) som “en enda lång hemvandring från krogen med brustet hjärta.” Sedan dess har Fredrik gett ut två till skivor, Mittemellanland och Nåt som fastnar. Fredrik har också turnerat aktivt i Finland och spelats i radion. I vintras spelade Fredrik Furu och Jack Vreeswijk i Helsingfors på en liknande klubbafton som Svenska natten.
K-18 evenemang, dörrana och baren öppnar kl. 18, scenen kl. 19. Konserten är ca 2 timmar lång inkl. paus
Biljetter: 20 € på http://www.glivelab.fi/ eller vid dörren. G live Lab, Georgsgatan 3, Helsingfors
Ett samarbete mellan Luckan i Helsingfors och G Livelab för Svenska veckan 2016.
Biljett: 20€ http://www.glivelab.fi/ (+ 3€ garderob)
Liput: 20€ http://www.glivelab.fi/ (+ 3€ naulakko)
